• Domů
  • Blog
  • Zdravý pobyt na slunci III. – Jak se bezpečně opalovat?

Zdravý pobyt na slunci III. – Jak se bezpečně opalovat?

Taky máte pocit, že ještě před chvílí byl červen? Jako každý rok, prázdniny utekly mrknutím oka a děti se opět chystají do školních lavic. A i když už je léto z velké části za námi, tropické teploty ještě nějakou chvíli vydrží. Navíc mnoho Čechů si dovolenou u moře schovává právě na pozdější období. Proto jsem se rozhodla uvést poslední článek letní série. Tentokrát se budu více zabývat ochrannými přípravky k efektivní ochraně pokožky před slunečním zářením.

Zásady bezpečného pobytu na slunci

Stejně jako u dětí, i dospělým doporučuji vyvarovat se přímému slunečnímu záření mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Ačkoliv to málokdo rád slyší nebo dodržuje, každý z nás by se měl chránit pokrývkou hlavy – třeba kšiltovka pro pány či vkusný klobouk pro dámy. Pokud máte citlivou pleť, nejlepší je opatřit pokožku nejen ochranným přípravkem, ale také vrstvou oblečení. Jak jsem nastínila v úvodu, alfu a omegu správného opalování představuje používání kosmetických přípravků s UV faktorem podle vašeho typu pleti.

Možností existuje několik. Jak vybrat tu správnou?

Na trhu najdete spoustu přípravků s různým stupněm ochranného faktoru. Vybírat můžete mezi různými mléky, spreji, pěnami, oleji, gely, fluidy či také krémy zabarvenými jako make-up. Při volbě mezi nimi se zamyslete, co vám osobně bude nejvíce vyhovovat. Například spreje nesou své pozitivum v tom, že se snadno nanáší a jejich aplikace vám tedy zabere méně času. Oleje mají oproti ostatním přípravkům hustší strukturu, proto si před jejich úplným vstřebáním můžete připadat mírně mastnější. Ale pozor, někomu je tento pocit naopak příjemný. Takže opravdu záleží na vás a vašich preferencích.

 

Ideální cestou je vyzkoušet zvolený přípravek ještě před odjezdem do teplých krajin. Tak dokážete zjistit, který typ vám nejvíce vyhovuje v pohodlí domova. Opalovacím přípravkem nešetřete. Vrstvu sunscreenu obnovujte každé dvě hodiny, po koupání i po zapocení. Při výběru zvažte výšku ochranného faktoru (SPF). Samozřejmostí je přítomnost filtrů jak proti UVB, tak UVA záření. Nejkvalitnější přípravky pak obsahují filtry proti viditelnému spektru i infračervenému záření.

Vypočítejte si váš ochranný faktor

Ta nejdiskutovanější otázka zní, jaký ochranný faktor zvolit? Nejprve se podívejme, co toto sousloví znamená. Jednoduše řečeno – je to číslo prezentující kolikrát déle můžeme zůstat vystaveni přímému slunci bez jakéhokoli rizika oproti nepoužití ochrany žádné. Tato doba se odvíjí od toho, jaký jste fototyp – tím pádem, jakou máte vlastní ochrannou dobu pokožky. Výpočet pro určení vašeho fototypu najdete v tomto odkazu. Při rozhodování neopomíjejte také to, do jaké destinace se chystáte.

 

Důležitá je hydratace vaší pokožky a její zklidnění po ukončení slunění. Já osobně doporučuji spreje s termální vodou, ty jsou pro tento účel výborné.

 

Přeji vám bezvadnou dovolenou či skvělé poslední horké dny,
MUDr. Martina Neradová Richterová

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.