Jak na ekzém?
Hydratace
Základem úspěšného boje s ekzémem je pravidelná hydratace postižených míst. Suchá pokožka bývá náchylnější k popraskání a k následným zánětům, proto je důležité ji často promazávat. K tomu využijte neparfémované a hypoalergenní krémy, které vytvoří ochrannou bariéru a udrží vlhkost v pokožce.
Pokožku hydratujte ideálně po koupeli, když je kůže ještě vlhká, a v případě potřeby. Koupel by neměla přesáhnout teplotu 33 °C. Stačí vlažná voda a šetrné mycí prostředky, které pokožku nebudou dál dráždit. Po koupeli kůži jemně vysušte a ihned naneste krém.
Vyhýbání se spouštěčům
Pokud u sebe ekzém zpozorujete, zaměřte se na to, co spouští akutní stavy. Spouštěče mohou být různorodé. Patří mezi ně například stres, změny počasí, alergeny, syntetické materiály či dráždivé látky v kosmetických přípravcích a čisticích prostředcích. Pokud zjistíte, že Vám cokoli stav zhoršuje, spouštěči se vyhýbejte.
Časté bývá také spojení ekzému s určitými potravinami. Hojně to bývají mléčné výrobky, vejce či ořechy. Pokud zjistíte jakoukoli souvislost mezi ekzémem a jídlem, konzultujte vše s alergologem.
Léčba
Jak léčit ekzém? Je-li forma ekzému závažnější (propukne akutní fáze a zánět), je nutno přistoupit k odborné léčbě, aby se příznaky ekzému zmírnily a předešlo se dalším komplikacím, jako jsou například infekce. Konkrétní léčbu stanoví kožní lékař. Často se užívají kortikosteroidy, které pomáhají zmírnit zánět a svědění. Bývají ve formě mastí a užívají se pouze po nezbytně nutnou dobu.
Svědění bývá nejvíce nepříjemným příznakem ekzému a vede k neustálému škrábání, které stav následně zhoršuje. Pro jeho zmírnění se používají antihistaminika, která snižují alergickou reakci těla. Následkům škrábání lze předejít pravidelnou úpravou nehtů a používáním jemných rukavic během spánku.
Oblečení
Syntetické a drsné materiály, jako je například polyester, pokožku dráždí a zhoršují příznaky ekzému. Proto raději volte volné oblečení z přírodních vláken (např. bavlna), které jsou šetrné a pokožka skrze ně může dýchat. Na praní využívejte jemné prací prostředky a omezte využití aviváže.
Prostředí
Nezanedbejte ani prostředí, ve kterém se pohybujete a žijete. Doma udržujte optimální vlhkost vzduchu (ideálně 40-60 %), využít můžete zvlhčovač. Udržujte čistotu, abyste minimalizovali přítomnost roztočů a prachu.
Ekzém nelze zcela vyléčit, avšak jeho příznaky lze dobře zvládat, pokud se zaměříme na správnou péči a léčbu. K tomu je potřeba zjistit, jak poznat ekzém, co zhoršuje akutní stavy, jak se následně spouštěčům a jak se zbavit ekzému. Dále se soustřeďte na pravidelnou hydrataci pokožky, vhodné materiály oblečení a prostředí. Pokud je ekzém závažný, pomůže odborník a jím předepsané léky.