Jak na metličkové žilky?

Metličkové žíly, známé též jako pavoučí či mikrovarixy, jsou drobné, modré až fialové cévky pod kůží, které se často vyskytují na nohou a obličeji. Přestože nebývají zdraví nebezpečné, mohou působit nevzhledně. Pojďte se s námi podívat na příčiny vzniku metličkových žil, prevenci a různé způsoby odstranění metličkových žilek na nohou i obličeji.

Příčiny vzniku metličkových žilek

Mikrovarixy vznikají v důsledku oslabení cévní stěny, která následně ztrácí svou pružnost a pevnost. Za vznikem metličkových varixů může stát genetika, ve velké míře se jedná také o následek hormonálních změn. Těhotenství, menopauza či užívání hormonální antikoncepce tedy mohou přispět ke vzniku metličkových žilek v obličeji. Dalším faktorem je věk. S přibývajícím věkem se totiž snižuje elasticita cév, což přispívá k jejich rozšiřování.

 

Metličkové žilky na nohách se objevují také v případě, že člověk vede sedavý způsob života. Dlouhodobé sezení či stání a překřížené nohy mohou zvýšit tlak v žilách nohou, čímž dojde ke vzniku pavoučích žilek. Rizikovým faktorem je také nadměrná tělesná hmotnost a přílišné slunění, které poškozuje kůži a cévy.

Prevence

Přestože se v mnoha případech nedá vzniku mikrovarixů zabránit, existují způsoby, jak riziko jejich vzniku snížit. K základům prevence patří pravidelný pohyb, který podporuje zdravý krevní oběh. Pomoci může také správná obuv, která zajistí nohám dostatečnou podporu. V případě, že máte sedavé zaměstnání, zvedejte pravidelně nohy, aby se snížil tlak na žíly. Výborné jsou také kompresní punčochy, které napomáhají správnému fungování krevního oběhu. Omezte pobyt na slunci a používejte opalovací krém. Negativní vliv na oběhovou soustavu má též alkohol a cigarety. Proto tyto dvě neřesti co nejvíce omezte.

Způsoby odstranění

Pokud Vás mikrovarixy obtěžují a nedaří se je dostat pod kontrolu, existuje několik metod, které pomohou s jejich odstraněním. Nejčastějším způsobem odstranění je skleroterapie, během které se do žilky vpraví sklerotizační látka. Ta zapůsobí na poškozené žilky a napomůže jejich vstřebání.

 

Další metodou je laserová terapie, která je rychlá a efektivní. Paprsek účinně působí především na menší cévy kdekoli na těle.

 

Léčba pomocí IPL, intenzivního pulzního světla, se podobá laserové terapii. K odstranění metličkových žilek využívá intenzivní světelné záblesky. Je vhodná především pro jemné žilky na obličeji.

 

Metličkové žilky mohou být nepříjemným estetickým problémem, se kterým si ovšem moderní medicína dokáže hravě poradit. Klíčem je prevence, která zahrnuje především zdravý životní styl včetně dostatečného pohybu, vhodnou obuv a ochranu před sluncem. Pokud uvažujete o jejich odstranění, kontaktujte nás. Společně najdeme ideální řešení a docílíme tak zdravé pokožky bez nežádoucích žilek.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.