Jak na pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny, známé i pod názvem hyperpigmentace, jsou oblasti kůže, které mají jiné zbarvení než okolní pokožka. Toto zbarvení nastává v moment, kdy se na určitém místě v kůži nahromadí nadměrné množství melaninu, což je pigment, který určuje barvu pleti, vlasů i očí. Pigmentové skvrny se mohou objevit z různých důvodů, pojďme se společně podívat na to, jak s tímto kožním problémem zamávat.

Příčiny a prevence proti pigmentovým skvrnám

U všech typů pigmentových skvrn je kritická ochrana před sluncem. Vystavení slunečnímu záření může způsobit, že kůže začne produkovat více pigmentu. Proto je třeba používat opalovací krém pravidelně a v případě potřeby zvážit použití oděvu blokujícího sluneční záření.

 

K pigmentovým skvrnám může vést i poranění kůže, proto je třeba omezit škrábání jakýchkoliv štípanců, skvrn nebo ran na kůži. Tak můžete předejít vzniku tmavých skvrn a napomoci tomu, aby stávající hyperpigmentace vybledla.

 

Dalšími příčinami mohou být vrozené predispozice, akné, ekzém, ale i například kouření.

Typy pigmentových skvrn

Prvním typem jsou sluneční skvrny (známé i jako stařecké skvrny), které jsou způsobeny slunečním zářením. Z tohoto důvodu se objevují hlavně na slunci odhalených částech těla, jako je obličej, krk, dekolt, paže a ruce.

 

Druhým typem je melasma (známá také jako chloasma), což je stav, při kterém se objevují větší pigmentové skvrny. Ačkoli může postihnout muže i ženy, melasma se nejčastěji vyskytuje u žen a předpokládá se, že je vyvolána změnami hladiny hormonů.  Často se objevuje ve stádiu těhotenství a menopauzy.

 

Dalším je poranění a zánět kůže. Může se jednat o akné, řezné rány, poranění, tření, kousnutí hmyzem i kožní onemocnění, jako je ekzém, které vyvolávají zánět. V důsledku toho začnou buňky produkovat nadměrné množství melaninu, což vede k tomu, že po zhojení traumatu vznikne tmavší místo.

 

K hyperpigmentaci mohou vést také některé druhy léků. Patří mezi ně antibiotika, nesteroidní protizánětlivé léky, léky proti záchvatům a hormonální antikoncepční pilulky.

Co na pigmentové skvrny?

Jako první jsou kosmetické depigmentační přípravky. Ty obsahují bělící složky, které pomáhají zbavit se tohoto problému. Tyto přípravky se samozřejmě dají používat v domácích podmínkách, ale pravidelnost a pečlivost je velmi důležitá.

 

Pokud používání kosmetických přípravků nezabírá, další možností je chemický peeling. Ten po aplikaci rozruší tu nejvrchnější část pokožky a úspěšně skvrny odstraní. Při volbě tohoto zákroku je třeba konzultace s dermatologem, protože nemusí vyhovovat všem typům pleti.

 

Nabízí se i laserové odstranění pomocí intenzivního pulzního světla a speciálních laserů. Tyto metody jsou velmi efektivní pro odstranění skvrn od sluníčka, ale i stařeckých skvrn a určitých typů pigmentových znamének. Laserový paprsek roztříští pigment na částečky, které tělo postupně odplaví. Po zákroku je třeba používat krém s vysokým UV filtrem a vyvarovat se sluníčku.

 

Pokud máte s pigmentovými skvrnami problém, obraťte se na nás. Rádi Vám poradíme a vybereme tu nejvhodnější metodu pro Vaši pokožku.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.