• Domů
  • Blog
  • Jak ošetřit pokožku po kousnutí hmyzem?

Jak ošetřit pokožku po kousnutí hmyzem?

Prevence

Pokud se chystáte na výlet do přírody, je třeba se patřičně chránit pomocí preventivních opatření. To zahrnuje například použití vhodných repelentů, užívání B-komplexu a vhodné oblečení. Po výletu se důkladně prohlédněte, zda nemáte klíště.

Projevy

V létě se můžeme setkat s velkým množstvím bodavého hmyzu, jako jsou včely, vosy, sršně, ale také komáři, mravenci, klíšťata a další. Štípanec od hmyzu způsobuje různé příznaky. Nejčastěji se setkáme se zarudlými rankami, otoky a svěděním. Běžně tyto problémy odezní do pár dní. Pokud je však člověk citlivější, objeví se projevy alergie na kůži doprovázené například únavou či zduřením uzlin. Dále se může objevit také zánět po bodnutí hmyzem. Do kůže totiž může být zanesena infekce, která se projevuje například postupnou změnou barvy v okolí štípnutí. V obou těchto případech ihned vyhledejte lékaře.

Ošetření

Prvním krokem po kousnutí je opláchnutí postižené oblasti vodou a mýdlem. Dále naneste ledový obklad, který pomáhá snižovat otok a zmírňuje svědění. Obklad nechte přiložený 10-15 minut, v případě potřeby opakujte. 

 

Pokud je kousnutí doprovázeno malým zraněním, naneste na postiženou oblast antiseptický prostředek, jako je například peroxid vodíku, aby se zabránilo infekci. Dále lze použít různé krémy a gely, které jsou navrženy speciálně k léčbě a zklidnění podrážděné pokožky.

 

V případě slabší alergické reakce je vhodné užít antihistaminikum, které tlumí alergické projevy. Před užitím jakéhokoli léku se však poraďte s lékařem.

 

Pokud příznaky přetrvávají, či se dokonce zhoršují, navštivte lékaře. Stejně jako v případě silné alergické reakce.

 

Štípanec od komára, ale také od dalšího hmyzu, může být velmi nepříjemný, avšak ve většině případech je možné vše zaléčit domácími prostředky. Důležité je opláchnout postiženou oblast, snížit otok a zmírnit svědění za pomocí speciálních přípravků. A myslete také na prevenci, která je velmi důležitá. Používejte repelenty a noste vhodné oblečení. Tak minimalizujete riziko poštípání.Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.