• Domů
  • Blog
  • Jak se zbavit nadměrného pocení

Jak se zbavit nadměrného pocení

Nadměrné pocení, hyperhidróza, je pro mnoho lidí nežádoucím problémem. V běžném životě může způsobit nepříjemné situace, od sociálních interakcí po profesní aktivity. Pokud Vás nadměrné pocení trápí, nevěšte hlavu. Existují způsoby, jak tomuto procesu zabránit či ho alespoň omezit.

Příčiny

Nejprve je vhodné říci, že pocení je normální reakcí těla, které se snaží udržet stálou tělesnou teplotu, tzv. termoregulace.  Pokud ovšem k pocení dochází i mimo běžné situace bez zjevného důvodu, jedná se o hyperhidrózu, která může mít vícero příčin. Například se může jednat o genetickou predispozici, hormonální změny, poruchy štítné žlázy, hypoglykémii, ale také o obezitu, infekce či závažnější onemocnění. Zastihnout Vás může také v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, kořeněných jídel či kouření cigaret.

Trápí-li Vás náhlé pocení v noci, hned nepanikařte. Může se jednat o vyšší pokojovou teplotu, nevhodné lůžkoviny a oblečení, nachlazení, stres či hormonální nerovnováhu. Pokud tyto příčiny vyloučíte a noční pocení Vás bude neustále následovat, poraďte se s lékařem. 

Deodorant a antiperspirant

Víte, jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Oba sice napomáhají proti pocení podpaží, avšak rozdíl mezi nimi je velmi zásadní. Deodorant totiž pouze zamezí vzniku zápachu, který se objevuje v důsledku pocení. Tím, že nijak nezasahuje do přirozených procesů těla, je šetrnější. 

Naopak antiperspiranty, které obsahují vyšší koncentraci aktivních látek, zamezují vylučování potu. Látky, jako jsou například soli hliníku, pomáhají blokovat potní žlázy a tím snižují produkci potu. 

Oblečení 

Vždy volte materiály, které umožní Vaší kůži lépe dýchat a sníží pocit vlhkosti. Mezi dobře prodyšné přírodní materiály patří například bavlna či len. Stejně tak tomu je i u lůžkovin zvolte dostatečně prodyšné materiály, vyhněte se syntetickým tkaninám, které mohou udržovat teplo a vlhkost. 

Změna životního stylu

Jak již bylo uvedeno, stres může být příčinou nadměrného pocení. Je proto potřeba dodržovat spánkový režim, stravovat se vyváženě a zapracovat na příčinách stresu. Vyzkoušejte také jógu či meditaci. V případě potřeby navštivte odborníka. 

V rámci změny životního stylu je vhodné také omezit příjem kofeinu, alkoholu, kořeněných jídel, naopak zvýšit příjem vody. Vyhnout byste se měli také kouření. 

Aplikace botulotoxinu

Mezi nejúspěšnější metody k odstranění pocení patří rozhodně aplikace botulotoxinu. Tento běžný zákrok Vám napomůže, pokud Vás trápí nadměrné pocení nohou, rukou či podpaží, ale také nadměrné pocení hlavy a obličeje. Pomocí injekce se aplikuje botulotoxin do podpaží nebo jiných částí, kde blokuje nervové signály, které řídí proces pocení. Tím se snižuje celková produkce potu až o 80-90 %. Účinek přetrvává obvykle 4-12 měsíců, poté je nutno zákrok zopakovat. 

Nadměrné pocení značně ovlivňuje kvalitu běžného života. Pokud Vás toto trápí, nejprve se snažte najít příčinu, následně se ji pokuste vyřešit. Pokud se nepodařilo, kontaktujte svého lékaře, který případně vyloučí závažná onemocnění. S tímto nepříjemným problémem umí efektivně zatočit léčba pomocí botulotoxinu, jejíž účinky přetrvávají až jeden rok.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.