Jak zabránit pocení rukou

Příčiny

Čeká Vás důležitá schůzka, ze které máte strach, a cítíte, jak Vás po těle, a především na dlaních, zavaluje pot. Vidíte se v této situaci? Nebojte, nejste jediní. Jedná o běžný jev, který mají na svědomí hormony vyplavující se během stresových situací a pocitů úzkosti. Vaše tělo tímto žádá o zklidnění a zchlazení. Následně pocení zmizí.

 

Palmární hyperhidróza se velice často objevuje v důsledku genetiky. V tom případě se nejčastěji projevuje v období adolescence, následně buď odezní, nebo přetrvá po celý život. Pocení dlaní dále může být odrazem nevhodného životního stylu či psychických poruch. Pokud se hyperhidróza objevuje výlučně v oblasti rukou, obvykle za jejím vznikem nestojí nemoci.

Hygiena a péče o ruce

Pokud se u Vás projeví tento problém, prvním krokem, který je vhodné podniknout, je udržování rukou v čistotě a suchu. Proto ruce pravidelně myjte, avšak nepoužívejte nadměrné množství mýdla. Mohlo by ruce vysušovat. Po umytí je důležité ruce důkladně osušit. Proti pocení pomáhají také antibakteriální ubrousky či gely, které můžete mít vždy u sebe.

Antiperspiranty

Některé produkty tohoto typu jsou vhodné i pro ruce. Bývá tomu tak především u tuhých antiperspirantů. Obsahem těchto přípravků jsou sloučeniny hliníku, které dočasně blokují potní žlázy, pokožku vysuší a ochladí. Nanášejte na suchou pokožku, nejlépe před spaním.

Přírodní prostředky

Na zpocené ruce existují také zaručené babské rady. Nejznámější je užití šalvěje lékařské, která působí na funkci potních žláz. Pijte pravidelně šalvějový čaj nebo připravte šalvějovou lázeň pro Vaše ruce.

Strava a hydratace

Špatný životní styl hraje zásadní roli. Omezte konzumaci kofeinu, kořeněných jídel a alkoholu. Naopak se zaměřte na dostatečné pití vody, které pomáhá regulovat tělesnou teplotu.

Stres a úzkost

Stres a úzkost často stojí za pocením rukou. Zaměřte se tedy na duševní pohodu a dopřejte si například relaxační cvičení, které sníží celkovou úroveň stresu. Případně se nebojte vyhledat odbornou pomoc.

Odstranění nadměrného pocení pomocí botulotoxinu

Pokud Vás pocení rukou neustále trápí, může být vhodné absolvovat speciální léčbu pomocí botulotoxinu. Ten se aplikuje pomocí jemných jehliček pod kůži, čímž se zablokují nervy, které tento problém způsobují. Doba působení této látky je u každého individuální. Pokud Vás zajímá více informací o tomto zákroku, neváhejte nás kontaktovat.

 

Pocení rukou je obtěžující, avšak existuje mnoho metod, jak se s tímto problémem popasovat. Záleží pouze na Vás, která z těchto metod pro Vás bude ta pravá. Pokud žádný ze způsobů, co proti pocení, nefunguje, je vždy dobré poradit se s odborníkem, který může navrhnout individuální postup.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.