• Domů
  • Blog
  • Kontrola mateřských znamének – jak ji provádět a proč je tak důležitá?

Kontrola mateřských znamének – jak ji provádět a proč je tak důležitá?

V dnešním příspěvku se odkloníme od estetické medicíny, které jsme se věnovali v několika předchozích článcích, ve prospěch dermatologie. Povíme si něco o jednom z nejzrádnějších fenoménů kožní medicíny – mateřských znaménkách.

Jak mateřská znaménka vznikají?

Mateřská znaménka (pigmentové skvrny na kůži) všichni dobře známe – na těle jich má průměrný pacient kolem dvaceti. Jejich původ je značně různorodý – některá jsou s námi od narození, jiná objevujeme až v pozdějších letech života. Nejčastější příčinou jejich vzniku jsou genetické predispozice nebo sluneční paprsky. Můžeme však najít též znaménka upomínající na prodělaný zánět kůže či popáleninu, hormonální nerovnováhu či například prosté užívání antikoncepce.

Jak jsou mateřská znaménka nebezpečná?

Problémem je, že z těchto nenápadných pigmentových skvrn se velmi často rozvíjí melanom, jedna z nejagresivnějších forem rakoviny kůže. Tento nádor je zpočátku právě díky danému vzniku velmi nenápadný a pacienti si ho mnohdy všimnou, až když je příliš pozdě a rakovinné buňky se šíří do dalších orgánů (metastázy, tedy dceřinná ložiska zhoubného melanomu, se nejčastěji vyskytují v kůži, lymfatických uzlinách, mozku, střevech a plicích). Pokud se však melanom odhalí včas, pacient má velkou šanci na úspěšnou léčbu. Proto jsou klíčová preventivní opatření.

Jak na prevenci?

Základem je sledovat mateřská znaménka na svém těle. To platí dvojnásob pro lidi s větším množstvím pigmentových skvrn – čím více znamének, tím větší pravděpodobnost vzniku melanomu. Pro včasné rozpoznání rakoviny kůže slouží tzv. ABCDE test:

  • A = assymetry, asymetrie. Normální znaménka jsou symetrická. Pokud jedna polovina vašeho znaménka neodpovídá druhé, měli byste se mít na pozoru.
  • B = border (tedy ohraničení). Zdravé znaménko by mělo být jasně ohraničené. Nejasná hranice či „rozpité“ okraje mohou signalizovat problém.
  • C = colour (barva). Pigmentová skvrna by měla za normálních okolností mít pouze jednu barvu.
  • D = diameter (průměr). Normální znaménka nebývají velká – nepřesahují velikost gumy na tužce.
  • E = evolution (vývoj). Znaménka by se neměla měnit ani vyvíjet. Pokud se pigmentová skvrna zvětšuje, zmenšuje, vystupuje, svědí, tvrdne či krvácí, je nejspíše něco v nepořádku. Pokud zpozorujete na svém mateřském znaménku jakoukoliv z těchto abnormalit, v ideálním případě co nejdříve navštivte kožního lékaře.

V rámci prevence je také vhodné jednou ročně zajít na prohlídku a nechat si znaménka prohlédnout odborníkem. Součástí primárního vyšetření pacientů s pigmentovými skvrnami je vyšetření dermatoskopem, který umožňuje přesnější a spolehlivější stanovení diagnózy. Jde o neinvazivní vyšetření, kdy lékař pomocí daného přístroje zvětší obraz znaménka a posoudí, zda je znaménko skutečně podezřelé a zda je nutné přejít k jeho odstranění.

Co když mám melanom?

Hlavně zachovejte klid. Ve valné většině případů jde o nezhoubný nádor, který stačí chirurgicky odstranit. Tento zákrok probíhá co nejšetrněji, aby vzniklá jizva byla minimální. Následuje histologické vyšetření extrahovaného znaménka, aby se vyloučila možnost, že nádor vytvořil metastázy. Pro jistotu. Abychom poté mohli potvrdit, že jste zcela zdraví.

Co říci závěrem?

Chovejte se ke svému tělu s respektem. Svá znaménka si pravidelně kontrolujte v pravidelných intervalech. Můžete se třeba stavit i za námi. Zkuste si vybrat volný termín, popř. klidně zavolejte. Vaše kůže vám poděkuje.

 

Upozorňujeme, že se nejedná o odborný zdravotní článek, doporučujeme tedy konzultovat daný problém vždy s odborným lékařem.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.