• Domů
  • Blog
  • Nadměrné pocení – hyperhidróza

Nadměrné pocení – hyperhidróza

Mokré kruhy na tričku, orosené čelo, zpocené ruce a nepříjemný zápach – drobnosti, které zřejmě všichni dobře známe. Co když se ale potíme příliš a nedokážeme pro to najít žádný logický důvod? Možná můžete trpět hyperhidrózou. V dnešním článku si vysvětlíme, co vlastně hyperhidróza je a jak si s ní poradit.

Co to je?

Hyperhidróza, nazývaná též „nadměrné pocení“, se projevuje přílišným vylučováním potu (uvádí se, že člověk trpící hyperhidrózou může vylučovat až pětkrát více potu, než je obvyklé). Příčiny nadměrného pocení mohou být různé – buď jde o genetickou záležitost, nebo může být vyvolána vnějšími vlivy. Těmi bývá nejčastěji určité onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy nebo neurologická onemocnění, jakými jsou třeba Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza), může jít ale také o obezitu, nedostatek vitaminu D nebo přílišnou konzumaci alkoholu. Hyperhidróza je nejen nepříjemností, která může snižovat jedincovo sebevědomí a vést k sociálnímu odlučování, skýtá dokonce i zdravotní rizika, protože postižený ztrácí příliš mnoho vody. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s ní vypořádat.

Jak hyperhidrózu řešit?

Nejprve můžete zkusit, zda nepomohou opatření, která můžete provést sami v pohodlí svého domova. Můžete si pořídit účinnější přípravky proti pocení, než jsou běžné antiperspiranty (např. Driclor). Zkusit lze též úpravu režimu – začít více pít, pravidelně sportovat, přizpůsobit jídelníček a vyzkoušet bylinné čaje (nejpoužívanější je šalvěj). Pokud je nadměrné pocení, kterým trpíte, přidružené k nějakému jinému onemocnění, hyperhidróza by měla odeznět po vyléčení dané nemoci. Nevěšte ale hlavu ani v okamžiku, kdy je vaše hyperhidróza vrozená, není všem dnům konec. Pomoci vám totiž může kožní lékař.

Jak se dá hyperhidróza léčit?

Cílem léčby není úplně zamezit pocení, ale omezit ho na přirozenou míru. Ta je velmi důležitá, pocení je totiž značnou součástí termoregulace. Jednou z nejspolehlivějších metod, které může kožní lékař doporučit, je aplikace botulotoxinu. Jde o sloučeninu produkovanou bakterií Clostridium botulinum, která je ve vysokých koncentracích toxická, avšak při správné aplikaci kožním lékařem dokáže pacientovi velmi pomoci. Brání totiž přenosu nervových vzruchů na svaly, čehož se využívá při vyhlazování vrásek nebo v našem případě k omezení činnosti potních žláz. K tomu, aby potní žláza vylučovala pot, totiž musí přijít nervový signál. Pokud nepřijde, žláza zůstává nečinná – a toho chceme u regulace hyperhidrózy docílit. Botulotoxin se aplikuje do nejpostiženějších míst tenkou jehlou a účinek nastupuje do dvou až pěti dnů. Jeho trvání je značně individuální, pohybuje se od čtyř do deseti měsíců, pak je třeba aplikaci zopakovat.

Nebojte se

Vidíte tedy, že pokud trpíte nadměrným pocením, nemusíte si v hlavě malovat žádné katastrofické scénáře – nepříjemný zápach, divné pohledy lidí, v nejhorším případě sociální odlučování, snižování vlastního sebevědomí, nic z toho nemusí nastat. Pokud však máte strach, že hyperhidróza může ohrožovat vaše zdraví či pokud ji chcete klinicky řešit, navštivte vašeho kožního lékaře nebo se ozvěte nám a společně najdeme nejvhodnější řešení daného problému.

 

Upozorňujeme, že se nejedná o odborný zdravotní článek, doporučujeme tedy konzultovat daný problém vždy s odborným lékařem.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.