• Domů
  • Blog
  • O augmentaci rtů s MUDr. Martinou Neradovou

O augmentaci rtů s MUDr. Martinou Neradovou

MUDr. Neradová je odborná kožní lékařka, která má bohaté zkušenosti s augmentací rtů. Augmentace rtů je v dnešní době velkým trendem, proto si řekneme, jaké jsou možnosti zvětšení rtů, a co se bude dít bezprostředně po zákroku. Odpovíme na otázky, které jinde nenajdete.

 

MUDr. Martina Neradová je odbornou kožní lékařkou s mnohaletou praxí. V posledních letech se intenzivně věnuje estetické a anti-aging dermatologii. Je školitelkou aplikace dermálních výplní švýcarské firmy TEOXANE. S produkty TEOSYAL má mnohaleté zkušenosti.

Co to vlastně je augmentace rtů a jaké jsou její možnosti?

Augmentace rtů představuje zvětšení objemu červeně rtů, čímž se korigují proporční nedostatky a harmonizuje se celý výraz obličeje, pokud je vše děláno s rozumem a citem dle určitých pravidel. Pojem augmentace rtů zahrnuje také korekci kontury rtů, kdy dle typu použitého materiálu docílíme jen velmi přirozeného zvýraznění a hydratace rtů anebo korigujeme periorální vrásky.

Paní doktorko, augmentace neboli zvětšení rtů je v poslední době velkým trendem. V jaké věku mají o augmentaci rtů ženy největší zájem?

Zájem o korekci rtů jde celým věkovým spektrem od 18-ti do 70-ti let i více. U mladších ročníků je zájem především o zvětšení a zvýraznění červeně rtu, ve vyšším věku jde především o vyhlazení kontury rtu, která se vlivem stárnutí stává neostrou. S čímž souvisí také korekce periorálních vrásek a celková hydratace červeně rtu. Zájem o vlastní zvětšení rtu trvá i ve vyšším věku.

Provádíte augmentaci rtů i mužům?

Mužům se také provádí korekce rtů, ale četnost je výrazně nižší.

Lze vyplnit rty přirozeně, že to okolí nepozná?

Přirozenost je v estetické medicíně poslední dobou velkým trendem. Je důležité korigovat nejen rty, ale i celou tvář tak, aby člověk vypadal velmi dobře a odpočatě, jakoby se vrátil z dlouhodobé dovolené. Stále se vyvíjejí nové techniky aplikace výplňových materiálů, aby efekt byl co nejpřirozenější.

Pro koho je zákrok vhodný a pro koho nikoliv?

Korekce rtů výplní na bázi kyseliny hyaluronové je vhodná u klientů s disproporcí rtů, u projevů stárnutí rtů, ať už počátečních (jemné periorální vrásky, neostrá hranice červeně rtu), tak pokročilých (úbytek červeně rtu vlivem stárnutí, výrazné periorální vrásky, spadlé koutky úst). Zákrok se provádí u zdravých lidí od 18-ti let. Kontraindikací je těhotenství, akutní onemocnění virová a bakteriální, onkologické onemocnění, autoimunitní choroby, těžký diabetes, probíhající lokální kožní patologie v místě ošetření (herpes simplex, bakteriální kožní infekce, aktivní ekzém apod.), zákrok by se neměl provádět, pokud je v těle jakékoli ložisko infekce (stomatologická oblast, ORL oblast, infekce v těle).

Měla by pacientka před zákrokem dodržovat nějaké pokyny?

Před zákrokem se doporučuje užívat homeopatikum Arnica Montana, které redukuje vznik hematomů a neužívat prášky na bolest na bázi NSAF (např. Ibuprofen tbl.).

S jakými dermálními výplněmi vyplňujete rty a proč?

Na korekci rtů nejraději používám dynamickou, řadou ocenění ověnčenou, řadu RHA od švýcarského výrobce TEOXANE.  Tato výplň má unikátní viskoelastické vlastnosti, díky kterým se krásně integruje do tkáně a přizpůsobí se mimice tváře. Což je konkrétně u dynamické struktury, jakou jsou právě rty, velmi důležité.

Odpovědi na otázky, které by vás mohly zajímat a jinde je nenajdete

Kdy lze výsledek zákroku považovat za finální?

Finální výsledek můžete vidět již po 1 až 2 týdnech od zákroku.

Po jak dlouhou dobu mi finální výsledek vydrží?

Efekt trvání dle použitého materiálu je 6 až 12 měsíců. Zde velmi záleží také na věku pacientky.

Může se po zákroku objevit otok? Jak dlouho může přetrvávat?

Otok v případě ošetření rtů se objevuje ve 100 % případů. Jeho míra záleží na množství a typu aplikovaného materiálu a také na technice aplikace. Otok může přetrvávat 1 den až 1 týden.

Mohu mít modřiny?

Modřiny se mohou po aplikaci vyskytnout. Jejich vznik lze redukovat technikou aplikace výplně.

Co je po zákroku normální a co mohu brát jako komplikaci?

Po zákroku bývá otok, mohou být drobné modřinky, subjektivně lze cítit zpočátku mravenčení ve rtech (dáno přítomností lidokainu), které velmi rychle odezní, pnutí a tlak (zvětšení objemu). Pár dnů po aplikaci se mohou rty mírně olupovat – vhodné promazávat běžnou pomádou na rty. Někdy se mohou vyskytnout drobné hmatné bulky v červeni rtu, které lze mezi 2 prsty rozmasírovat. Komplikací je rozsáhlý hematom, zánět, exacerbace herpes simplex, granulom, asymetrie.

Co když se mi po zákroku objevily malinké bouličky na rtu. Mám ihned volat lékaři?

Při jakémkoli podezření na komplikaci je vždy nejlepší volat ošetřujícímu lékaři, který si Vás pozve na kontrolu a stav zhodnotí.

Mohu si v den zákroku, či bezprostředně po něm vzít léky? Jaké?

V den zákroku lze užít léky dle ordinace, je třeba se jen vyvarovat lékům podporujícím krvácivost (např. Ibuprofen).

Jaký je rozdíl ve výsledku při použití jednotlivých výplní z řady Teosyal RHA na rty?

Řada RHA je speciálně vyvinutá na oblast s exponovanou mimikou. Rozdíl je ve viskoelastických a rheologických vlastnostech gelu. Složení je identické.

  • Teosyal RHA 1 je jemný gel určený na velmi povrchové jemné vrásky periorální a na hydrataci rtu.
  • Teosyal RHA 2 se využívá ke kontuře rtu, korekci periorálních vrásek a jemnému zvětšení rtu.
  • Teosyal RHA 3 dodá rtům objem.

Mohu po zákroku kouřit?

Kouření obecně má na pokožku neblahý vliv, mimo jiné zvyšuje odbourávání kyseliny hyaluronové. Po zákroku se doporučuje alespoň 24 hod nešpulit rty, je tedy lépe vysadit i kouření, které navíc podporuje vznik periorálních vrásek.

Je vhodné si rty po zákroku chladit?

Chlazení rtů není třeba, já jej nedoporučuji.

Doporučuje se po zákroku rty masírovat či se jich dotýkat?

V případě hmatných drobných bouliček ve rtu je možné si je mezi dvěma prsty rozmasírovat nebo zavolat lékaři, jinak není masáž třeba.

Budu mít po zákroku sušší rty? Je vhodné rty mazat balzámem?

Pár dnů po zákroku bývají rty sušší, proto doporučuji týden aplikovat běžnou kvalitní pomádu na rty.

Kdy mohu začít nosit rtěnku? Mohu si dát i dlouhotrvající rtěnku, která vysušuje rty?

Rtěnku lze používat druhý den po aplikaci.

Mohu pít horké nápoje?

V prvních 24 hodinách se doporučují spíše vlažné a chladnější nápoje.

Je pravda, že když budu pít hodně horké nápoje, tak se mi kyselina hyaluronová ve rtu rychleji odbourá?

Nesetkala jsem se s žádnou studií, kdy by se kyselina hyaluronová odbourávala rychleji po horkém nápoji. Co však urychluje resorpci výplně je pobyt v horkém prostředí (sauna, slunění), UV záření (slunce, solárium) a také již zmíněné kouření.

Mohu bezprostředně po zákroku pít a jíst?

Po zákroku lze pít i jíst, spíše však kašovitější strava k omezení pohybu rtů po dobu 24 hodin od zákroku.

Jak je to s ostrým jídlem?

Ostré jídlo zvyšuje prokrvení pleti, je lépe ho proto bezprostředně po zákroku vynechat.

Jak je to s fyzickou zátěží?

Extrémní fyzickou zátěž by měla pacientka na 2 dny vysadit.

Mohu po zákroku do wellness/sauny případně do solária/na sluníčko?

Po zákroku není vhodné navštěvovat saunu a solárium po dobu 2 týdnů.

 

 

Nenašli jste odpověď na otázku, kterou jste hledali? Napište nám nebo klidně zavolejte. My ji rádi zodpovíme a přidáme do seznamu otázek.

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.