• Domů
  • Blog
  • Jaký vliv má stres na pokožku?

Jaký vliv má stres na pokožku?

Stres je přirozenou reakcí organismu na různé podněty. Je ovšem důležité rozeznat stres krátkodobý a dlouhodobý. Každý totiž má na naše tělo jiný vliv a jiné dopady. Krátkodobý pro nás může být dokonce i prospěšný, nicméně pokud se ocitáme ve stresové situaci téměř neustále, naše tělo se začne bránit. Podívejte se s námi v dnešním článku na to, jakým způsobem stres ovlivňuje pokožku.

Krátkodobý vs dlouhodobý stres

Říkáte si, jak je možné, že pro nás krátkodobý stres může být přínosem? Na to je jednoduchá odpověď. Ve stresové situaci se v našem těle zvýší hladina kortizolu a adrenalinu, které mají naše tělo udržet ve střehu. Díky tomu jsme schopni se s určitými okolnostmi poprat, ani nevíme jak. Tato situace nás motivuje k výkonu a zlepšuje naši koncentraci. Z krátkodobého hlediska tedy hladina kortizolu nemá téměř žádný dopad na naši pokožku.

 

Jiná situace nastává, pokud se nás stres drží již nějakou chvíli. Pokožka je největší orgán lidského těla a funguje jako ochranná bariéra proti vnějším vlivům. Vlivem stresu může být tato ochranná funkce oslabena a může způsobovat řadu kožních problémů. Je tomu tak kvůli již zmíněné vyšší hladině kortizolu, která se projevuje zvýšenou produkcí mazu. Akné a stres spolu tedy jdou ruku v ruce. Pokožka se taktéž hůře regeneruje, tvorba zdravého kolagenu klesá.

Projevy stresu na pokožce

Jedním z nejčastějších problémů, které stres způsobuje, je již zmíněné akné. To ovšem není jediný problém, který se na naší pleti může objevit. Projevit se může také kožní vyrážka ze stresu, lupénka nebo růžovka. Výjimkou není ani ekzém ze stresu. Tyto stavy jsou často spojeny se zánětlivými procesy v těle a zvýšenou citlivostí pokožky. 

 

Chronický stres může také urychlit proces stárnutí pokožky. Toto je dáno sníženou produkcí zdravého kolagenu a elastinu, které udržují pokožku pevnou a pružnou. Výsledkem mohou být vrásky a horší elasticita pokožky.

 

Tělo reaguje na dlouhodobý stres také zpomaleným hojením a regenerací pokožky. Pleť je celkově náchylnější k infekcím. 

Jak minimalizovat negativní dopady stresu na pokožku?

Jakým způsobem se ale dá projevy stresu minimalizovat či jim úplně předcházet? Především je důležité přijmout pár preventivních opatření.

 

Základem je vždy správná péče o pokožku. Ta zahrnuje pravidelné a důkladné čištění speciálními přípravky. Používejte vždy jemné čistící prostředky a krémy speciálně vyvinuté pro Váš typ pleti. 

 

Jako téměř u každého zdravotního problému, je třeba věnovat pozornost životnímu stylu. Konzumujte především stravu bohatou na vitamíny a minerály, pravidelně se hýbejte a dostatečně spěte. Ideálně 7-9 hodin denně. 

 

Nejdůležitější avšak je vyrovnání se stresem a s jeho příčinou. Zaměřte se na techniky zvládání stresu, například meditace či jóga. Pravidelný odpočinek a relaxace jsou taktéž zásadní pro udržení nízké hladiny stresu. 

 

Stres má výrazný vliv na stav naší pokožky. Projevuje se například jako kopřivka ze stresu či stresová vyrážka. Proto věnujte pozornost jak vnitřnímu, tak vnějšímu zdraví. Abyste předešli negativním dopadům stresu, zapojte do života preventivní opatření, která pomohou Vaši pokožku udržet zdravou a zářivou. 

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.