Topická terapie – pokračování s antioxidanty
V minulém článku jsme si ukázali různé techniky používané v topické terapii, vyhnuli jsme se ale skupině významných blahodárných látek – antioxidantům. Ty se dostanou na výsluní v článku dnešním, tak pojďme na to!
Co to je antioxidant?
Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují oxidaci. V topické omlazující terapii se používají zejména vitaminy C, E, B3, karotenoidy, polyfenoly a Q10. Tyto látky působí zejména fotoprotektivně, tedy chrání pokožku před světlem, a mají omlazující efekt.
Vitaminy
Vitamin C je důležitou součástí enzymů odpovědných za syntézu kolagenu. Při topické aplikaci dochází k 5–15 % uvolňování vitaminu C a tedy můžeme říci, že se podporuje tvorba těchto enzymů, což má za důsledek stálou produkci kolagenu. Díky tomu dochází k vypnutí pokožky a tudíž i k jejímu omlazení.
Vitamin E (též tokoferol), přirozeně se vyskytující v zelenině, olejích, semenech a sóji, může při ústním podání redukovat chronické poškození kůže vlivem UVB. Při lokální topické aplikaci má stejný efekt, kde navíc dochází k redukci edému (otoku) a erytému (zarudnutí). Při současném používání vitaminu C a E tyto látky spolupracují a působí jako antioxidant a opalovací krém se zdvojeným účinkem.
Niacinamid, lépe známý jako vitamin B3, je v rámci topické terapie vhodný pro úpravu kožní elasticity a vrásek a v kombinaci s dalšími látkami pomáhá proti hyperpigmentaci.
Zázrak jménem Q10
Další velmi často používanou látkou je koenzym Q10, který je funkčně vitaminům velmi podobný. Jde o látku běžně se vyskytující prakticky ve všech lidských buňkách, kde je součástí energetických přeměn a působí zde jako antioxidant. S věkem obsah Q10 v buňkách, včetně těch kožních, klesá. V případě pleti má daný efekt za důsledek stárnutí a tvorbu vrásek. Pokud se však dodává ve formě krémů, pleť se vyhlazuje. Q10 je navíc efektivní vůči škodlivé UVA radiaci.
Další antioxidanty v topické terapii
K známým topickým preparátům patří například kyselina alfa lipoová (ALA). Jde o silný antioxidant a látku s protizánětlivými účinky, která pomáhá s korekcí kožních nerovností.
Použít se mohou též karotenoidy – oranžová až červená barviva přirozeně se vyskytující v rostlinách, některých bakteriích, houbách a řasách. Všechny patří mezi antioxidanty, které působí ve více úrovních pokožky a mají anti-aging efekt při perorálním i topickém použití.
Pomáhají také polyfenoly – antioxidační látky obsažené v černém a zeleném čaji, které chrání pokožku před UV radiací a před předčasným stárnutím pleti.
Tak a jsme u konce. Věříme, že nyní máte přehled v základních účinných látkách používaných v topické terapii a že tyto vědomosti dobře zúročíte. Pokud byste s čímkoliv potřebovali poradit, ozvěte se nám, rádi si s vámi domluvíme konzultaci a vše individuálně probereme.