• Domů
  • Blog
  • Zdravý pobyt na slunci II. – Péče o dětskou pokožku

Zdravý pobyt na slunci II. – Péče o dětskou pokožku

Po krátké odmlce se k nám tropické teploty postupně vracejí. Lidé dál míří na vytoužené dovolené. Ať už zůstáváte u toho našeho českého rybníčku, nebo zavítáte blíže k rovníku – a máte s sebou děti – určitě byste se měli zaobírat tím, jak své ratolesti před sluncem můžete ochránit.

Na věku záleží

Pro miminka do jednoho roku věku platí úplný zákaz slunění. Jejich kůže je příliš jemná na to, aby si dokázala poradit se zákeřným UV zářením. Může být tenká s nedostatkem pigmentu. Ale přímému slunci byste však neměli vystavovat žádné děti do tří let věku.

 

Pokud i přes toto varování chcete takové ratolesti nechat na slunci, respektujte alespoň následující pravidla. Děti seznamujte se slunečními paprsky pomalu a opatrně. Buď dopoledne do jedenácté hodiny, nebo začněte až odpoledne po čtvrté hodině – vždy však podle podnebí dané lokality. Například v srpnovém Egyptě bývá interval nebezpečného záření ještě delší. Přitom jejich hlava i oči by měly být dostatečně chráněny.

Nezapomínejte na ochranné prvky

To platí i pro starší děti. Je třeba ratolesti chránit pokrývkou hlavy, která schová i oči. Takže zkuste sáhnout po nějakém kloboučku nebo kšiltovce. Nic nepokazíte, když dítěti nasadíte také sluneční brýle. Velkým přínosem může být plážové oblečení z velmi jemných vláken, která jsou nepropustná v rámci UV záření. Pokud však nechcete pořizovat speciální oblečení, dbejte, aby bylo alespoň volné, vzdušné. Také pamatujte, že pokud je vaše dítě plavovlasé a modrooké, bude na sluneční záření reagovat citlivěji než dítě tmavovlasé.

Bez opalovacího krému ani krok

S nanášením opalovacího krému byste neměli žádným způsobem šetřit. To stejné platí i s výběrem ochranného faktoru. Doporučuji minimálně SPF 50. Pro děti existují také speciální fyzikální ochranné filtry obohacené oxidy titanu, které na pokožce zanechávají bělavý neškodný film. Dítě jím namažete půl hodiny před tím, než vyjde ze stinného prostředí. Také existují speciální dětské řady s chemickými filtry. Vždy si pečlivě prostudujte pokyny k užívání přípravku. Především pozor u voděodolných krémů, které sice vodě chvíli odolají, ale ne příliš dlouho. Po dlouhém máčení je třeba dítě namazat znovu, jakmile uschne.

 

Sluníčko nemusí být škodlivé jen pro dětskou pokožku. Pozor také na úpal, úžeh či přehřátí dětí.

 

Krásný zbytek prázdnin všem,

MUDr. Martina Neradová Richterová

Objednejte se na konzultaci a vše společně probereme
Rezervovat termín

Vážení pacienti, od 1.1. 2024 se na Vás budeme těšit v nových, krásnějších a větších prostorách na adrese: Koliště 141/47, Brno (1.poschodí). Ordinace v Kuřimi nebude po tomto datu již v provozu.